/SOIC-16$Digital to Analog Converters (DACs).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 66 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Power Dissipation | 66 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Sampling Rate | 667 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Number of Converters | 4 |
| Settling Time | 1.5 µs |
| Min Output Voltage | 1.9 V |
| Resolution | 1.25 B |
| Max Output Voltage | 5.2 V |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Conversion Rate | 667 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 3 V |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$17.50714
Ext.Price$17.50714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $17.50714 | $17.50714 |
| 10 | $14.11943 | $141.19430 |
| 25 | $13.58042 | $339.51050 |
| 50 | $13.06199 | $653.09950 |
| 100 | $12.56335 | $1256.33500 |
| 300 | $12.08375 | $3625.12500 |
| 500 | $11.62259 | $5811.29500 |
